Zájem o kuřecí maso stále roste

Zájem o kuřecí maso stále roste

03. 02. 2020

Jistě si pamatujete, že svého času neuniklo ostré kritice ani kuřecí maso. Nicméně časem napětí kolem tohoto druhu masa opadlo a lidé se k němu zase začali vracet. Proč? Zapojili totiž zdravý selský rozum a došlo jim, že má v jejich jídelníčku své místo. A to nejen díky jeho vysokému obsahu bílkovin a nízkému množství kalorií.

Obliba kuřecího masa, jehož roční spotřeba v Česku za rok 2018 byla 27,3 kg na osobu, stále roste. Kuřecí je vynikajícím zdrojem bílkovin. Má také nízkou energetickou hodnotu a výborné dietetické vlastnosti. Doporučuje se lidem v každém věku. Obsažené bílkoviny jsou zdrojem všech esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytné pro syntézu bílkovin vlastního těla. Jedná se např. o bílkoviny tkání, svalů nebo enzymy, hormony a bílkoviny imunitního systému. V porovnání s ostatními druhy masa má kuře nižší obsah energie a současně nepatrné množství tuku (tuku v kuřecí prsní svalovině bez kůže je do 3 %, ve stehně do 7 %) a cholesterolu. Drůbeží tuk má navíc příznivé složení nenasycených mastných kyselin.

Jak vybírat kuřecí maso

Na etiketě nebo obalu výrobku musí být uveden název výrobku, údaj o třídě jakosti a také stavu, v jakém je kuřecí maso uváděno na trh. To znamená, zda se jedná o drůbež čerstvou, nebo zmrazenou (u čerstvého kuřecího masa naleznete datum použitelnosti a u zmrazeného datum minimální trvanlivosti a datum zmrazení). Určitě nesmí na obalu chybět údaje o podmínkách uchovávání masa a země původu. Povinně se označuje členský stát EU nebo třetí země, kde byla drůbež chována a také poražena. Kromě označení země původu je kuřecí maso na obalu či etiketě opatřeno identifikační značkou (oválné označení zdravotní nezávadnosti baleného kuřecího masa). Značka uvádí kód státu a registrační číslo výrobce. Uvádění způsobu chovu v případě kuřecího masa je podle předpisů EU nepovinné. Jedná se např. o údaje o volném chovu kuřat nebo způsobu krmení (krmeno kukuřicí apod.).