Složení slaniny aneb Co hledat na obalu

Složení slaniny aneb Co hledat na obalu

04. 05. 2020

Přestože si dneska můžeme vybírat z velkého množství potravin, máme nárok vědět, co která z nich obsahuje. A nezáleží na tom, zda si kupujeme výrobek rovnou balený, nebo vážený u pultu. Jaké informace musí být na obalu slaniny i u pultového prodeje? Jak je to vůbec s dusitany – jsou nezbytnou součástí této delikatesy? A máte šanci zjistit, zda je slanina z českého masa?

Je třeba si uvědomit, že vždycky máte právo dostat informace o složení slaniny, i když není balená. Jedná se o obsah hlavní složky, tedy vepřového boku, o zařazení do příslušné skupiny masných výrobků, o případný obsah alergenních složek, trvanlivost, skladovací podmínky, a i návod k tepelné úpravě.

„V případě balených slanin jsou součástí povinně označovaných informací také výživové údaje, hlavně energie, obsah soli, tuku a bílkovin. To by měl poskytnout i solidní prodejce nebalených slanin. Ty navíc musejí být označeny názvem jejich výrobce a adresou jeho sídla,“ upozorňuje Jan Katina, výkonný ředitel Českého svazu zpracovatelů masa.

Obsahuje slanina dusitany?

Použití dusitanové (příp. dusičnanové) solicí směsi je při výrobě slaniny a dalších masných výrobků naprosto běžné. „Dusitany i dusičnany jsou schválenými konzervanty při výrobě mnohých potravin. Mají pevně stanovené dávkování. Jejich konzervační účinek se využívá pro usmrcení některých patogenů u uzenin, které se tepelně neopracovávají vůbec, nebo jen s relativně nízkými pasteračními teplotami,“ vysvětluje odborník.

Dalším hlavním efektem dusitanů je stabilizace růžové barvy masa po jeho záhřevu, které má tendenci zešednout. Obsah těchto látek je ale velmi malý. Dosahuje hodnot jednotek nebo nízkých desítek mg na kg slaniny.

Mohu poznat, že je slanina ryze českého původu?

Není povinností uvádět původ masa, z něhož byla slanina vyrobena. Ale v praxi existuje několik postupů, jak tuto informaci může výrobce nebo obchodník dobrovolně poskytnout zákazníkům.

„Nejznámějším je označení „Česká potravina“, které má zákonem upravené podmínky použití. Takto označená slanina musí být vyrobena v ČR a jen z českého masa,“ dodává Jan Katina.