Jak poznáte kvalitu? Snadno!

Jak poznáte kvalitu? Snadno!

14. 04. 2024

Odpovědným výběrem surovin můžeme dosáhnout pozoruhodných výsledků. Kvalita surovin je totiž základem každého chutného jídla a může mít vliv i na naše zdraví. Je důležité nejenom dbát na to, aby byly suroviny čerstvé, ale také věnovat pozornost tomu, odkud pocházejí a jak byly zpracovány. Naučit se rozpoznávat kvalitní produkty není těžké, pokud máme dostatek informací.

Kvalitu můžeme snadno identifikovat sledováním různých značek na obalech, jako jsou například Klasa, Regionální potravina nebo Bio. Tyto značky nám poskytují záruku vysoké úrovně kvality a odpovědné výroby.

Kvalitní suroviny oceníme nejenom při slavnostních událostech, jako jsou oslavy narozenin nebo svátky, ale i v každodenním životě – při přípravě snídaní, svačin, obědů a večeří. Ať už si připravujeme něco jednoduchého, nebo speciálního, kvalitní suroviny jsou klíčem k vytvoření chutného a zdravého jídla.

V našem třídílném seriálu se společně podíváme na to, jak jednotlivé kvalitní suroviny poznat. Tentokrát zkusíme poskládat klasickou českou jednohubku z těch nejlepších potravin.

Žervé

Žervé, čerstvý krémový sýr vyráběný ze smetany, se vyznačuje jemnou smetanovou vůní a je oblíbenou ingrediencí v široké škále jídel od dezertů po hlavní pokrmy. Jako mléčný produkt je žervé bohaté na kvalitní bílkoviny, vápník a fosfor, které jsou zásadní pro zdravé kosti i zuby a přispívají k udržení jejich zdravé kondice. Díky své univerzálnosti a všestrannosti v kuchyni nabízí nekonečné možnosti použití. Můžete ho využít jako součást pečiva, sendvičů nebo ho přidat do teplých jídel, ale také se může stát základem pro lahodné dezerty.

Vyzkoušejte tyto recepty:

Vejce

Vejce jsou skvělým zdrojem esenciálních živin, včetně vysoce kvalitních bílkovin a důležitých vitaminů a minerálů, jako je například vitamin A, B12, zinek, fosfor a cholin. Tato bohatá nutriční kombinace je klíčová pro optimální funkci organismu, zejména pro podporu růstu svalové hmoty a posílení imunitního systému. Novější poznatky a moderní metody chovu slepic ukazují, že mírná konzumace vajec neznamená významné riziko pro zdraví, i přes jejich obsah cholesterolu.

Na kvalitu a bezpečnost vajec mají vliv různé systémy chovu vajec, jako jsou klecové systémy (označené číslem 3), halové systémy s podestýlkou a voliérové systémy (označené číslem 2), chov s volným výběhem (označené číslem 1) a ekologický chov (označené číslem 0). Kvalita vajec je obvykle určována třídou A, která zahrnuje nepoškozenou skořápku, pevný žloutek a čistý bílek. Existují také specializované druhy vajec, jako jsou obohacená vejce, omega vejce bohatá na nenasycené mastné kyseliny a selenová vejce.

Pro správné skladování je nezbytné udržovat vejce při optimální teplotě mezi +5 °C až +8 °C a vybírat spolehlivé zdroje pro jejich nákup. Vejce bychom měli nakupovat v takových obchodech, kde jsou vejce řádně uskladněna a je deklarován jejich původ (číselný kód na skořápce). V žádném případě nenakupujte vejce na místech, kde není zajištěno řádné uskladnění, nebo kde jsou vejce vystavena přímému vlivu slunečních paprsků.

Celkově jsou vejce ceněným přírodním produktem, který poskytuje mnoho zdravotních výhod a je klíčovou součástí vyvážené stravy. Je také důležité zdůraznit, že vaječný průmysl podléhá přísným hygienickým standardům a kontrolám, což zajišťuje bezpečnost a kvalitu vajec pro spotřebitele.

Jak poznáte čerstvá vejce a jak s nimi nakládat?

Vyzkoušejte recepty:

Šunka

Šunka je ceněným zdrojem plnohodnotných bílkovin, které jsou nezbytné pro růst a regeneraci svalové tkáně. Pro jedince s vyšší potřebou bílkovin, jako jsou sportovci, může být šunka užitečnou součástí stravy k dosažení jejich nutričních cílů. Obsahuje také důležité minerální látky, jako je železo, podporující tvorbu červených krvinek, a zinek, který posiluje imunitní systém.

Legislativní normy stanovují kritéria pro označení produktů jako „šunka“, zajišťující konzistentní kvalitu a složení. Šunky třídy nejvyšší jakosti a výběrové musí být vyrobeny z celé anatomické části nebo z celých svalů, zatímco šunky standardní třídy mohou obsahovat přídatné látky jako bílkoviny rostlinného původu, škrob nebo barviva.

Technologicky se šunky dělí na tepelně opracované, dušené a sterilované. Šunky nejvyšší jakosti musí být celosvalové a mohou obsahovat minimální množství čistých svalových bílkovin. Šunky pro děti se zpravidla odlišují nižším obsahem soli a některých přídatných látek, aby vyhovovaly potřebám mladých spotřebitelů.

Výživové výhody šunky spočívají v jejím vysokém podílu masa, bílkovin a esenciálních živin, jako jsou vitaminy A, D a skupina B, a zároveň v jejím nízkém obsahu tuku, cholesterolu a sacharidů. To činí šunku vhodnou pro redukční diety nebo pro jedince trpící celiakií, kteří nesnášejí lepek. Všechny tyto faktory ji řadí mezi chutné a zdravé potraviny, které mohou přispět k udržení správné výživy a dobrého zdraví.

Více tipů o tom, jak poznat kvalitní šunku, najdete zde.

Nakládaná zelenina

Nakládaná zelenina není jen lahodná pochoutka, ale také skvělý zdroj vlákniny. Tato tradiční metoda konzervace prodlužuje trvanlivost zeleniny a přináší do našich jídel širokou škálu chutí – od sladkých po ostře pikantní. Lze ji použít jako přílohu, do salátů, sendvičů nebo zakomponovat do hlavních jídel.

Věděli jste jaký je rozdíl mezi nakládanou a kvašenou zeleninou?

• Nakládaná zelenina je často marinována nebo macerována v roztoku obsahujícím vodu, ocet, sůl a různé koření či bylinky. Tento proces pomáhá změkčit texturu zeleniny a vytvořit bohatou chuť. Nakládaná zelenina má tendenci být svěží, kyselá a často sladká nebo pikantní v chuti.

• Naopak, kvašená zelenina je výsledkem fermentačního procesu, při kterém se přirozeně vyskytující bakterie přeměňují cukry obsažené v zelenině na kyselinu octovou. Tento proces nejenže prodlužuje trvanlivost zeleniny, ale také přidává unikátní kyselou chuť a zlepšuje trávení.

Jak tedy rozlišit mezi těmito dvěma? Prvním indikátorem je chuť: nakládaná zelenina bývá obvykle sladká, kyselá nebo pikantní, zatímco kvašená zelenina má výraznější kyselou chuť. Dále je to textura: nakládaná zelenina má tendenci být měkčí a kvašená zelenina zůstává obvykle křupavá. A nakonec: kvašení trvá déle než nakládání, takže pokud zelenina prošla delším fermentačním procesem, pravděpodobně se jedná o kvašenou zeleninu.

Jak se stane z krouhaného hlávkového zelí oblíbené kysané?